Kalistenika treningi
Ten typ fizycznego wysiłku wykorzystywany był już przez starożytnych Rzymian i Greków – początki historyczne dowodzą, iż kalistenika stosowana była też przez Spartan, którzy ćwiczyli do bitwy pod Termopilami. Co więcej, takie treningi odbywali również gladiatorzy ćwiczący na nadzwyczajnych kondycyjnych obozach. W XIX stuleciu Friedrich Ludwig Jahn, pruski wojskowy, wymyślił specjalistyczne przyrządy do treningu – np. drążek. Tymczasem trening kalisteniczny plan dogadza po mistrzowsku sylwetce.
Trening kalisteniczny może ukształtować pełne ciało i mimo wszystko nie jest to aż tak skomplikowane. Wystarczy 6 ćwiczeń, by można było upajać się wspaniale wyrzeźbioną sylwetką – oczywiście, te ćwiczenia powinno się robić regularnie. Zaliczamy do nich przede wszystkim pompki, podciąganie na drążku oraz przysiady. Im większą osiągniemy sprawność, tym wyższy poziom ćwiczeń należy selekcjonować. Osoby rozpoczynające treningi nie powinny wykonywać zbyt zaawansowanych akcji, żeby nie naciągnąć mięśni i nie zniechęcać się do dalszych treningów.
Kalistenika to unikatowy sport – żeby jednak była ona rzeczywiście efektywna, musimy ustalić plan wykonywania ćwiczeń. Chodzi tu przede wszystkim o ilość powtórzeń oraz określenie poziomu trudności. Amatorzy najczęściej zaczynają od 2 treningów w tygodniu. Nie trzeba też od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń na raz – można je wykonać w poszczególnych detalach dnia. Po kilku tygodniach poziom zaawansowania ćwiczeń należy powiększyć, nie wolno jednocześnie przesadzać – za ogromny trud może skończyć się nawet niezwykle gorzką kontuzją.
W istocie trening kalisteniczny wciąż nie jest tak znany, chociaż jego miłośnicy usiłują to odmienić. W Polsce powstała wyjątkowa wspólnota o nazwie Street Workout Poland, za sprawą której promowana jest nie tylko kalistenika, ale także street workout.